JKLJS: ketvirtoji lietuviškų filmų naktis Londonui pristatys „Zero II“

Gruodžio 4d. Londono centre Courthouse kino teatre įvyks jau ketvirtoji lietuviškų filmų naktis „Vakar, šiandien ir kitur“ organizuojama Jungtinės Karalystės Lietuvių Jaunimo Sąjungos. Renginio pavadinimas išduoda numatytos programos eklektiką.

Bus rodomi sovietmečio ir šių dienų lietuvių kinematografijos kūriniai, tačiau pagrindinė idėjinė gija yra jauno lietuvio savasties ieškojimai ir realybė įvairiose laiko ir socialinėse terpėse.

Naktį pradės Raimundo Banionio „Vaikai iš „Amerikos” viešbučio”, kuriame pasakojama apie savojo kelio ieškančių ir prieš sistemą maištaujančių jaunuolių gyvenimą sovietmečio laikotarpiu.

Tuo metu populiarių užsienio grupių įrašų klausymasis,originalesnė šukuosena ar apranga buvo laikoma protestu prieš politinę sistemą. Filmas yra įtrauktas į „Auksinę lietuviško kino kolekciją”, kurią sudaro žymiausi XX a. lietuvių režisierių kino filmai ir jame vaidina dar visai jauni šiuo metu jau pripažinti aktoriai Rolandas Kazlas, Arūnas Sakalauskas, Gabija Ryškuvienė.

Dovilė Šarutytė “Aš tave žinau” pasakoja apie subtilius paauglystės išgyvenimus, žaidžia jau primirštais įvaizdžiais, personažais. Pagrindinė veikėja Uršulė – penkiolikmetė mergina, kuriai darosi ankšta savo kambaryje, savo kieme, savo mokykloje, savyje. Ji įsimyli, nusivilia, praregi. Tuo tarpu Linos Lužytės „Jau gerai, bet dar šiek tiek“ Lietuva vaizduojama jau atgavusi Nepriklausomybę. Lietuvos piliečiai džiaugiasi atgauta laisve, o taip pat ir importinėmis prekėmis, greitai užpildančiomis parduotuvių lentynas, kurios sovietmečiu buvo tuščios. Tiesa, deficitų metas dar nepraėjęs. Filmo istorija prasideda vienoje iš Vilniaus gamyklų, kurios darbuotojai traukia burtus. Laimėtojas galės įsigyti importinį šaldytuvą. Šaldytuvo nori visi, bet labiausiai – filmo herojė Danguolė. Tačiau Danguolė ištraukia paslaptingąjį prizą ir jai atitenka garbė priimti už trijų dienų iš Amerikos atvažiuojantį fotoreporterį, kuris nufotografuos Danguolę ir jos šeimą, o jo nuotraukos taps fotoreportažu pasauliui, pasakojančiu apie naująją Lietuvą. Taip staiga ir netikėtai gamyklos darbuotoja Danguolė tampa savotiška Lietuvos ambasadore. Režisierė su ironija žvelgia į lietuvius, ir į save pačią, į tai, kaip išsilaisvinę iš Rusijos glėbio niekieno neverčiami puolėm į kitą – vakarų.

Arčiau vidurnakčio bus pristatomas pirmasis lietuviškas filmas, kuriam suteikta filmų suaugusiems – „S“ – kategorija. Emilio Vėlyvio „Zero 2“ apstu sekso scenų, keiksmažodžių, atviro smurto, bet „filme neišgirsite nė vieno britiško keiksmažodžio“ užtikrina aktorius Ramūnas Rudokas.

Siužetas pasakoja apie tai, kaip du bičiuliai smogikai Maxas ir Silvestras gauna užduotį – surasti pagrobtą narkotikų kurjerį, – ir netikėtai įsisuka į viską ištaškantį bulvarinių aistrų, silikoninių krūtų ir šeimyninių išdavyčių sūkurį. Dvidešimt keturios paieškų valandos virsta tikra muilo opera, o kai pasiutę persekiotojai pagaliau prisikasa prie “tiekėjo”, jie atskleidžia visiškai beprotišką sąmokslą. Kai kas vadina filmą „Tarantinišku“: laike išmėtytas veiksmas, netikėti siužeto vingiai, necenzūruota, gatvės “perliukais” pagardinta kalba, daug veiksmo ir spalvingi personažai. Dešimt savaičių Lietuvos kino teatruose rodyta kultinė juodoji komedija “Zero 2” sumušė lietuviško kino lankomumo rekordą – kino teatruose šį filmą pažiūrėjo daugiau nei 70 tūkstančiai kino mėgėjai.

„Atveždami Zero 2 mes mėginame sudominti platesnę Londono lietuvių auditoriją. Pakviesti ir tuos, kurie retai užsuka į filmų festivalius. Filmų nakties pagrindiniai personažai yra paaugliai arba jauni žmonės, ieškantys savo vietos po saule, mėginantys suprasti ir pateisinti save aplinkos kontekste arba tiesiog išlikti: ar tai būtų sovietiniai suvaržymai, pirmųjų nepriklausomybės metų nepriteklius ar laukinis nusikalstamas pasaulis.“ – teigia projekto sumanytoja ir globėja Laura Dzelzytė.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *